AYAK PROBLEMLERİ
YORGUN, KURU AYAK VE BACAKLAR

Bütün gün ayakta durmak, yoğun olarak spor yapmak gibi nedenlerden dolayı ayak ve bacaklarda yorgunluk hissedilir. Aynı zamanda bütün gün kapalı ayakkabılar içerisinde olan ayaklarda zaman içerisinde kuruma meydana gelir.

Çözüm: Düzenli olarak uygulanan ayak bacak rahatlatıcı jel ve nemlendirici krem sayesinde ayaklar dinlenirken, sağlıklı hallerine kavuşurlar.

TERLEME VE AYAK KOKUSU

Uzun süre kapalı ayakkabı giymek, yanlış ayakkabı seçimi gibi nedenlerden dolayı ayaklarda terleme ve buna bağlı olarak da ayak kokusu meydana gelir.

Çözüm: Antiperspirant formüllü ayak deodorantı ve pudra kullanımı ile ayaklardaki terlemenin ve terlemeden oluşan kötü kokunun önüne geçilir.

TOPUK ÇATLAKLARI VE ÖLÜ DERİLER

Kışın kapalı ayakkabılar içinde ayakların havasız kalması, küçük terlik giyilmesi, yere yalınayak basılması ya da çok sık yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi gibi nedenlerden dolayı ayaklarda topuk çatlakları meydana gelir. Buna ek olarak, ayaklarımızda da zaman içerisinde ölü deriler biriktiğinden dolayı kullanılan kremlerden tam verim alınamayabilir. Bu yüzden, yüze ve vücuda olduğu gibi, ayaklara da peeling yapıp ölü derilerin atılması gerekmektedir.

Çözüm: Ayaklara düzenli olarak peeling uygulanması ve topuk çatlak kreminin düzenli olarak sürülmesi ile ayaklar sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşurlar. Azami fayda için, topuk çatlak kreminin sürülmesinin ardından çorap giyilmesi tavsiye edilir.

HALLUKS VALGUS

Ayak başparmağını doğal olmayan bir pozisyonda sıkan dar ve sivri burunlu ayakkabıların uzun süre giyilmesi sonucunda ayaklarda bunyon oluşur. Bunyon, başparmak etrafındaki şişliğe verilen isimdir. Buna aynı zamanda Halluks Valgus da denir. Halluks Latincede başparmağı anlamına gelirken, Valgus çarpık anlamına gelir. Bunyonların büyümesi sonucunda ayakkabının uyguladığı basınç ve ağrı daha da artar.

Çözüm: Ayağın anatomisine uygun ayakkabıların giyilmesi ve jel başparmak kemik koruyucu kullanılmasıyla, ayakkabının uyguladığı basınç ve ağrı azaltılır.

NASIRLAR VE TOPUK DİKENLERİ

Yanlış ayakkabı seçimi veya sıkı ayakkabı giymek gibi nedenlerden dolayı oluşan sürtünmeye karşı, ayak derisi kendisini kalınlaştırarak korumaya alır. Bu deri kalınlaşmasına nasır adı verilir. Nasırlar zaman zaman ağrı verici olurlar.

Çözüm: Nasır tedavisi sırasında, nasır koruma yastıklarının kullanılması ile ayakkabının nasıra uyguladığı baskı azaltılır ve ayakların rahat etmesi sağlanır.